1 Ekim 2013 Salı

burun şekline göre kontürleme teknikleri

Gözler, dudaklar, yanaklar; aşağı yukarı bu bölgelerin hepsine nasıl makyaj yapılacağı hakkında bir fikrin vardır. İş burna gelince iki yanına hafif kontür yapıp makyajını bitirirsin. Birçok hanımın doğru bildiği bir yanlış, bazen burun şeklini kötü bile gösterebilen bir tekniktir bu aslında. Burun, makyajda en önemli noktalardan biridir. Doğru kontürleme tekniğiyle burnundaki kusurları saklayabilir, güzel yanları ortaya çıkarabilirsin… İşte farklı burun şekillerine göre doğru kontürleme teknikleri…

Düz Burun

Düz burunlarda burun kemiği beligin değildir. Bu burunlar fazla çıkık olmayan, yanak yüksekliğine yakın burunlardır. Genelde burun kapakları geniştir. Eğer düz bir burnun varsa yapman gereken tek şey burnuna biraz derinlik katmak. Kaşlarının bittiği noktadan burun ucuna kadar, burnun iki kenarını eşit bir şekilde kontürleyerek burun kemiğini belirginleştirebilir, burnuna derinlik katabilirsin.

Üçgen Burun

Gözlerin arasında kalan burun köprüsü bölgesinin dar, burun ucunun geniş olduğu burunlardır. Böyle bir burnun varsa yapman gereken ilk şey burun ucunun iki yanını, yani burun kapaklarını, eşit ve koyu bir şekilde kontürlemek. Burnun üst noktasını daha geniş göstermek için ise gözlerinin burun köprüsüne yakın iç kısımlarını aydınlatmalısın. Böylece burnunun geniş olan kısmını daraltıp, dar olan kısmını genişleterek dengeli bir görüntü yaratabilirsin.

Eğri Burun

Burnun iki yanının eşit görünmediği, burun ucunun ya da burun kemiğinin bir tarafa doğru eğri olduğu burunlardır. Eğri bir burnun varsa, kontürlemeyle burnun iki tarafını eşitlemeye çalışmalısın. Dışa doğru çıkık olan tarafa, yukarıdan aşağıya düz bir kontür çekerek; içte kalan tarafı ise aydınlatıcı sürüp genişleterek, iki tarafın görüntüsünü eşitleyebilirsin.

Yuvarlak Burun

Burun ucunun yuvarlak olduğu burun şeklidir. Bu burnu çok basit bir teknikle kontürleyebilirsin. Burnun uç kısmında geniş olan burun kapaklarına kontür çekmek genelde yeterlidir. Bazen gözün iç kısımlarını da kontürleyip, burun kemiğinin tam üstüne aydınlatıcı sürerek daha çok boyut elde edebilirsin.

Köprülü Burun

Burun kemiğinin çok çıkık olduğu burunlarda, önden bakıldığında, kemiğin etrafında kalan bölge çok derin ve gölgeli görünebilir. Bu görüntüyü engellemek için kaşlarının arasından başlayıp burun kemiğine kadar olan bölgeyi aydınlatmalısın. Bu teknik sayesinde burun kemiğiyle, çevresi arasındaki yükseklik görüntüsü azalacak ve kemiğin çıkıklığı çok belli olmayacak.

Dar Burun

Burun kenarlarının dar olduğu burun şeklidir. Böyle bir burnun varsa, burnunun iki yanını kontürlemek yerine aydınlatıcı kullanarak genişletmelisin. Göz içlerinden başlayarak burun kapaklarının başladığı noktaya kadar iki tarafa eşit şekilde aydınlatıcı sürüp, burun kenarlarını daha geniş gösterebilirsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder