1 Ekim 2013 Salı

Sivilce izleri ve Sivilce maskeleriBirçoğumuzda ergenlik olsun, modern yaşamın zorluğuyla gelen stres olsun yaşamı boyunca bir kez bile olsa sivilcelerle(akne) uğraşmak zorunda kalmışızdır. Bunlardan kurtulabilmek için birçok uğraş vermişizdir. Pahalı ilaçlar, günde 3 taneden fazla kullanmak zorunda olduğumuz kremler vs. Ancak kendi evinizde ya da yakınlarda alabileceğiniz malzemelerle, aynı veya belki de daha etkili olabilecek basit sivilce maskeleriyapabilirsiniz.
Her aknenin sebebi aynı değildir. Aknelerin nedenini öğrendiğiniz zaman çaresini bulmak çok kolay.

Birazdan sizlerle paylaşacağım sivilce maskeleri tarifleri ile eğer yağlı bir cilde sahipseniz haftada 2-3 kere tekrarlamanız gerekmektedir. Bu sivilce maskeleri gözeneklerinizi temizleyip sıkılaştırarak aynı zamanda cildinizi geliştirirler. Fakat cildinize doğru olanı bulmak için malzemeleri karıştırarak en uygun maskeyi bulmanız gerekmektedir. Yüz maskeleri tüm akne sorunlarına yardımcı olmayabilir. Ancak kesinlikle cildinizin kusurlarını iyileştireceklerdir. Eğer evde yapılan sivilce maskeleri sizi rahatsız ediyorsa, demek ki sizin için uygun olmadığından başka bir tane denemeniz gerekmektedir.
Kullandığınız malzemelere alerjiniz olmadığınıza emin olmanız pratik sivilce maskelerinintemel adımıdır. Daha iyi sonuçlar alabilmek için sivilce maskelerini kullanmadan önce yüzünüzü hafif bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Eğer iltihaplı, tahriş olmuş veya akut sivilce var ise o zaman bu adımı atlayın.
İşte sizlere evde yapabileceğiniz birkaç doğal sivilce maskeleri tarifleri:
 • Aspirin ve Limon Sulu Sivilce MaskesiAspirinin içinde cilde iyi gelen salisilik asit bulunmaktadır. Limon suyu ise antibakteriyel bir özelliğe sahip, yine akneler için iyileştirici özelliğe sahip ve cilt tonunu dengeleyen sitrik asittir. Bal yatıştırıcı bir özelliğe sahip olup, kabartma tozu maskeyi temizlemek için kullanılır.
  Malzemeler: 3-6 adet kadar aspirin, 1 limon, karbonat, aspirini ezebilmeniz için yuvarlayabileceğiniz bir bardak, sığ bir çanak, sıcak bal ve yüzü nemlendirmek için krem veya doğal badem, zeytin yada hindistancevizi yağı.
  Hazırlanışı: Kullanacağınız miktara göre 3-6 arası aspirini bardak yardımı ile ezin. Sonra aspirini çanağın içerisine koyun. Her 3 aspirin için bir yemek kaşığı taze limon suyunu aspirinin olduğu kaba boşaltıp, aspirinin yoğun bir kıvama gelmesini bekleyin. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, karışıma bir yemek kaşığı ya da daha fazla sıcak bal, nemlendirici veya birkaç damla doğal bir yağ(badem, zeytin, hindistan cevizi) ekleyin. İyice karıştırın. Tam tersi yağlı bir cilde sahipseniz bu kısmı atlayıp yerine birkaç damla daha limon suyundan ekleyebilirsiniz. Maskeyi tüm yüzünüze ya da sivilce bölgesine uygulayıp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra karbonata batırılmış sıcak ve ıslak bir bez yardımı ile yüzünüzü temizleyin.
 • Çilekli Sivilce MaskesiÇilek akne ilaçlarının çoğunda bulunan doğal bir salisilik asit kaynağıdır. Yoğurt ise cildi yatıştırmak için mükemmeldir.
  Malzemeler: ¼ su bardağı taze çilek(dondurulmuş olmasın), ¼ su bardağı ekşi krema veya aromasız yoğurt.
  Hazırlanışı: Çilek ve yoğurdun oda sıcaklığına veya yakınına gelmesini bekleyin. İki malzemeyi de blender da yada bir çatal yardımı ile püre haline gelene kadar karıştırın. Tüm yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika sonra yıkayın.
 • Çilek, Bal ve Esmer Şekerli Sivilce MaskesiSalisilik asit doğal olarak çilekte bulunduğu gibi bal ve limon da cilt için çok yararlıdır. Esmer şeker ise harika bir temizleyicidir. Bu karışımı 12 saat buzdolabında saklayın. Soğukken kullanmanız cilt için daha yararlı olacaktır.
  Malzemeler: 6 adet taze çilek, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı esmer şeker, 1 yemek kaşığı taze limon suyu.
  Hazırlanışı: Çilekleri köklerinden ayırıp küçük parçalara kestikten sonra çatal ya da bardak yardımı ile onları ezin ve bir kâsenin içine yerleştirin. Limon suyu, esmer şeker ve balı ekleyerek iyice birbirlerine karışana dek karıştırın. Elde ettiğiniz sonuç tutarlı değilse istediğiniz malzemelerden fazladan katabilirsiniz. Tüm yüzünüze uyguladıktan 10 dakika sonra sıcak ve ıslak bir bez ile yüzünüzü temizleyin.
Sivilcelerin kendisi gibi bizleri uğraştıran diğer bir konu da sivilce izleridir. Çoğu zaman bu kırmızı veya kahverengimsi izler, sivilce geçtikten belli bir zaman sonrasında tedaviye gerek kalmadan geçer. Ancak sivilcelerle oynamak ve onları sıkmak yara riskini arttırabilir.
Kimse yüzünde kalıcı izler ve siyah noktalarla yaşamak zorunda değildir. Bu sorunlarla uğraşan herkes mutlaka yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer? sorusunu sormuşlardır. Tıp ve teknolojideki gelişmeler sayesinde dermatologlar hastalarına güvenli ve etkili tedavi seçenekli sunabilmektedirler. Bunun dışında aynı sivilce geçirme maskeleri gibi evde yapabileceğinizsivilce izleri maskeleri de bulunmaktadır.
Yine aynı şekilde bitkisel sivilce maskelerinde bulunan malzemeler sivilce izleriyle savaşmak için bire birdir.
 • Karbonat; cildin yüzeyine zarar vermeden ve aşındırmadan ölü hücreleri temizlemeye yardımcı alkali bir maddedir. 2 yemek kaşığı karbonatı ve 1 yemek kaşığı suyu karıştırıp macun haline getirin. Yüzünüze yada belli bölgelere sürüp en az 5 dakika bekletip temizleyin. Sivilce izlerini geçirmek için bu maskeyi haftada 2 kere kullanabilirsiniz.
 • Limon suyu: Limon suyunda aşırı derecede asit bulunmakta ve yüksek düzeyde C vitamini içermektedir. C vitamini nazik ve yavaş bir yolla yaralı hücreleri iyileştirirken aynı zamanda cildin yenilenmesine yardım eder. Limon suyu maskesini uygulamak için 5-6 adet pamuğu limon suyunda bekletin. Sonra 2 tane alına, 1 tane çeneye ve 2’şer tane de yanaklara olmak üzere pamukları yüzünüze yerleştirin. Cildi bu şekilde kurumaya bırakın. Bu maskeyi sivilce izlerinden kurtulabilmek için günde 3 defa tekrarlayabilirsiniz.
Bu gibi kolay sivilce maskelerini ve sivilce izleri maskelerini internette araştırarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Daha etkili sivilce maskeleri için; cildinize uygun malzemeleri karıştırarak en uygun sivilce maskelerini bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder